
24 sty Ceny drewna opałowego
Czy nadleśniczy ma pełną swobodę w kształtowaniu cennika detalicznego? Czy ceny powinny być dostosowane do tych z portalu e-drewno? W niektórych nadleśnictwach cena za gałęziówkę utrzymuje się na poziomie około 30 zł, gdy podobne drewno na platformie e-drewno kosztuje wielokrotnie więcej.
Nadleśniczy posiada prawo do kreowania cen zawartych w cenniku sprzedaży detalicznej np. za tzw. „gałęziówkę”. Ukształtowane przez niego ceny mają, jak nazwa wskazuje, zastosowanie do sprzedaży detalicznej zatem charakteryzującej się stosunkowo niewielkim rozmiarem i nikłą powtarzalnością.
Kompetencje Nadleśniczego do podejmowania decyzji w zakresie kierowania nadleśnictwem i jego działalnością mają podstawę prawną w art. 35 par. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, zgodnie z którym Nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie na podstawie planu urządzenia lasu oraz odpowiada za stan lasu. W szczególności nadleśniczy kieruje nadleśnictwem jako podstawową jednostką organizacyjną Lasów Państwowych.
W §23 pkt 5 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wskazano, że Nadleśniczy realizuje sprzedaż drewna oraz innych produktów i usług.
Kompetencje Nadleśniczego do ustalania cen za drewno (cennika detalicznego) mają swoją bezpośrednią podstawę prawną w zarządzeniu numer 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 września 2021 r., gdzie zgodnie z treścią §3 wskazano dopuszczalne procedury sprzedaży drewna tj.:
- sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym (sprzedaż ofertowa),
- systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno (aukcje systemowe),
- aukcje internetowe w aplikacji e-drewno (aukcje e-drewno),
- aukcje i submisje,
- negocjacje handlowe,
- na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
Z wyżej wymienionego zarządzenia wynika możliwość ustalania przez Nadleśniczego cen sprzedaży detalicznej stosowanych w sprzedaży drewna konsumentom. Nadleśniczy posiada swobodę w kształtowaniu cennika detalicznego. Z tego powodu niejednokrotnie widoczne są różnice w cennikach Nadleśnictwa a cenach na portalu e-drewno.
Punktem odniesienia dla cen większości sortymentów są procedury sprzedaży dla przemysłu, przede wszystkim Portal Leśno-Drzewny i aukcje e-drewno. Inaczej jest w przypadku drewna sortymentów M2 i S4, które są oferowane wyłącznie na rynku detalicznym. Dodatkowo drewno M2 to jedyny sortyment oferowany na zasadzie samowyrobu. Dlatego tu poziomem odniesienia mogą być te ceny, które nadleśnictwo osiąga na rynku lokalnym.
Wskazane wyżej sortymenty są kupowane niemal wyłącznie przez konsumentów indywidualnych. Podkreślenia wymaga fakt, że ze względu na ich jakość, wymiary i brak środków technicznych osoby fizyczne wykorzystują to drewno na własny użytek, niezwiązany z działalnością gospodarczą lub zawodową. Drewno M2 i S4 jest więc kupowane w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb energetycznych.
Inne stawki w przypadku drewna wykorzystywanego do celów energetycznych obowiązują przedsiębiorców, a inne konsumentów. Rozwiązanie takie, szczególnie w obecnej sytuacji na rynku opałowym, umocowane jest w próbie ochrony konsumentów przed nadmiernymi obciążeniami. Konsument nie ma bowiem możliwości cenowej rywalizacji z profesjonalnymi podmiotami, dlatego może skorzystać z korzystnego cennika sprzedaży detalicznej. Jest to próba wyrównania szans podmiotów w zakresie zakupu surowca i przejaw społecznej funkcji lasów.
Wskazać należy, że Nadleśniczy realizując zadania powierzone w związku z zarządzaniem dysponuje drewnem, które dane Nadleśnictwo ma w dyspozycji. Ilość i rodzaj produktów dostępnych do nabycia w danym nadleśnictwie jest zróżnicowana i również wpływa na kształtowanie dostępności i ceny surowca.