
14 mar Czy powinno się wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane punkty dla rodziny zmarłego pracownika nadleśnictwa?
Czytałem Wątek dotyczący pracowników przechodzących na emeryturę itd. ale nic tam nie ma na temat śmierci pracownika.Pojawiła się jedna, niejednoznaczna odpowiedź: „Osobiście postąpiłabym analogicznie do przypadku przejścia na emeryturę lub rentę, czyli ekwiwalent się nie należy.”
Zgodnie z §3 Zarządzenia nr 65 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 lipca 2022 r. w sprawie wzorca oraz zasad i norm użytkowania mundurów leśnika dla Pracowników Lasów Państwowych kierownik jednostki organizacyjnej LP zobowiązany jest zaopatrzyć w elementy umundurowania i oznaki pracowników uprawionych do bezpłatnego umundurowania.
Zgodnie z §4 Zarządzenia uprawnienie do bezpłatnego umundurowania i oznak pracownika służby leśnej powstaje od daty zatrudnienia go w jednostce organizacyjnej na stanowisku w Służbie Leśnej, a wygasa z dniem ustania zatrudnienia w jednostce organizacyjnej w Służbie Leśnej.
Co ważne podkreślenia wymaga użycie sformułowania „ustania zatrudnienia”. Nie jest wskazana jaka miałaby być przyczyna takiego ustania, znaczy to, że pod tym terminem rozumieć można np. rozwiązanie stosunku pracy, przejście na emeryturę czy śmierć pracownika.
W § 6 wyżej wskazanego zarządzenia wskazano, iż liczba punktów przeliczeniowych przysługujących w ciągu roku kalendarzowego dla pracowników Służby Leśnej wynosi:
- dla pracowników biur DGLP, RDLP, nadleśnictw, dyrektorów i zastępców dyrektorów zakładów LP o zasięgu krajowym – 110 pkt.,
- dla pracowników inspekcji Lasów Państwowych, Zespołów Ochrony Lasu oraz nadleśniczych i zastępców nadleśniczych – 120 pkt.,
- dla pracowników Straży Leśnej – 140 pkt.,
- dla pracowników leśnictw, inżyniera nadzoru oraz pracowników służb brakarskich – 150 pkt.,
Poszczególne elementy umundurowania i oznakowania mają przypisane wartości punktowe zgodnie z treścią załączników nr 1 oraz 2 do zarządzenia.
Uprawniony pracownik Służby Leśnej może dysponować punktami zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem i pobierać dowolne elementy ujęte treścią załączników nr 1 oraz 2 do zarządzenia. Zatem uprawnione osoby samodzielnie dokonują wyboru w oparciu o przywołane załączniki.
Wskazane powyżej limity punktowe mają charakter roczny, ale zgodnie z § 7 pkt 3 zezwala się na wykorzystanie limitów w okresie dłuższym niż 1 rok zarówno z wyprzedzeniem, jak i wstecz. Warunkiem jest wykorzystanie przysługujących według indywidulanych uprawnień punktów w nieprzekraczalnym terminie 3 lat.
Oznacza to, że można dokonać kumulacji punktów i wykorzystać je w postaci sumy za 3 lata, by jednorazowo pobrać większą ilość elementów.
W przypadku absencji, z wyłączeniem urlopu wypoczynkowego, trwających powyżej 180 dni w roku kalendarzowym, limit punktów na dany rok podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Tożsama sytuacja ma miejsce w przypadku nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem Służby Leśnej. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje limit punktów przeliczeniowych proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w Służbie Leśnej w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku przekroczenia limitu pracownik jest zobowiązany do zwrotu równowartości przekroczonego limitu punktów wynikających z okresu zatrudnienia w Służbie Leśnej. Powyższe nie ma zastosowania, gdy stosunek pracy rozwiązano z przyczyn po stronie pracodawcy.
Zatem jeśli pracownik przekroczył limit, jednak stosunek pracy rozwiązano z przyczyn lezących po stronie pracodawcy to pracownik nie jest zobowiązany do zwrotu równowartości przekroczonego limitu.
Treścią zarządzenia nie ujęto regulacji dotyczących wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystane punkty. Rozwiązanie takie zdaje się stać w sprzeczności z celem zarządzenia. Celem zarządzenia jest uregulowanie zasad z zakresu zaopatrywania pracowników w niezbędne elementy umundurowania. Potrzeba ta wynika oczywiście z obowiązków służbowych. Jak wspominano już wyżej pracownik ma pełną dowolność w wykorzystaniu punktów. Znaczy to, że jeśli jego zdaniem elementy nie wymagają wymiany i pozostają w dobrym stanie to w żaden sposób nie jest on zobligowany, by punkty wykorzystywać. Formuła przyznawania punktów do zagospodarowania jest gwarancją dobrowolności oraz zapobiega niepotrzebnemu wydawaniu umundurowania pracownikom, których umundurowanie jest w dobrym stanie. Pracownicy nie są zmuszeni, by punkty wykorzystywać. Mogą jednak wymieniać punkty zgodnie z zaistniałą potrzebą. Takie rozwiązanie ma na celu po pierwsze celowe wykorzystanie zasobów tzn. każdy pracownik sam wie czego w danej chwili potrzebuje oraz po drugie zapobiega marnotrawstwu w postaci przyznawania elementów zbędnych lub wymiany elementów pozostających w dobrym stanie.
Potrzeby z zakresu umundurowania są ściśle związane z pracownikiem. Punkty mają na celu realizację indywidualnych potrzeb z zakresu umundurowania wobec każdego pracownika. Oczywiście niecelowe wydaje się rozwiązanie, zgodnie z którym niewykorzystane przez zmarłego pracownika punkty miałyby zostać wypłacone w postaci ekwiwalentu jego rodzinie. Nie należy traktować punktów jako świadczeń dodatkowych, czyli tzw. „benefitów”. Pełnią one zgoła inną funkcję. Nie są dodatkową postacią wynagrodzenia czy świadczeń. Ich przyznanie wynika z obowiązku umundurowania i stanowi realizację bezpłatnego przyznania umundurowania pracownikom. To z osobą pracownika ww. punkty są związane i tylko on powinien czerpać korzyści z nich wynikające, zatem nie można mówić o jakimkolwiek uprawnieniu do ekwiwalentu za punkty niewykorzystane przez zmarłego pracownika.