Czy sprzedaż drewna przez Lasy Państwowe podlega pod przepisy administracyjne czy cywilne? - Kancelaria Zalewski
16345
post-template-default,single,single-post,postid-16345,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Czy sprzedaż drewna przez Lasy Państwowe podlega pod przepisy administracyjne czy cywilne?

Ostatnio spotkałem się z wątpliwością ze strony nabywcy drewna, że skoro zasady sprzedaży są narzucone, to czy może złożyć skargę do sądu administracyjnego? Stąd rodzi się pytanie czy sprzedaż drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podlega pod przepisy administracyjne czy cywilne? Czy ewentualnie niezadowoleni nabywcy mogą odwoływać się do sądów administracyjnych, zaskarżając np. standardy sprzedaży, uregulowane ceny itp. ?

Sprzedaż drewna, jako produktu, przez Lasy Państwowe jest czynnością z zakresu prawa cywilnego. Kwestia ta została jednoznacznie rozstrzygnięta wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11.10.2016 r. w sprawie rozpatrywanej pod sygnaturą II OSK 3313/14. Zgodnie z art. 441 § 1 kodeksu cywilnego, własność i inne prawa majątkowe stanowiące mienie państwowe przysługują Skarbowi Państwa albo innym państwowym osobom prawnym. W ustawie o lasach nie występują żadne szczególne przepisy, które regulowałyby sprzedaż drewna w sposób odmienny niż kodeks cywilny.

Wątpliwości czytelnika mogą znajdować swoje uzasadnienie w formalnych podstawach, w ramach których dokonywana jest sprzedaż. Wszakże całość procesów związanych ze sprzedażą drewna posiada swoje ścisłe ustawowe uregulowanie. Zgodnie z art. 33 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz reprezentuje Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych w zakresie swojego działania. Natomiast zgodnie z art. 34 i art. 35 cyt. ustawy, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczy reprezentują Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych w zakresie swojego działania. Nadleśniczy ponadto prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie, na podstawie planu urządzania lasu oraz odpowiada za stan lasu, a także bezpośrednio zarządza lasami, gruntami i nieruchomościami Skarbu Państwa, pozostającymi w zarządzie Lasów Państwowych. Szczegółowe zasady działania Lasów Państwowych określa zaś Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Na podstawie § 6 Statutu PGL LP Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych. W myśl § 8.1 Statutu, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki leśnej w lasach zarządzanych przez LP oraz zasady sprzedaży przez PGL LP drewna i innych produktów i usług. 

Aktualnie zasady sprzedaży drewna przez skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe określa szczegółowo zarządzenie nr 57 wydane przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 września 2021 r.

Zatem Lasy Państwowe podejmując działania w zakresie sprzedaży drewna, działają jako reprezentant Skarbu Państwa, zaś umocowanie jednostek organizacyjnych LP do reprezentowania Skarbu Państwa wynika z obowiązujących przepisów prawa. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki leśnej w lasach zarządzanych przez LP oraz zasady sprzedaży przez PGL LP drewna i innych produktów i usług. 

Pomimo działania organów PGL LP w granicach i na podstawie przepisów administracyjnych, sprzedaż drewna nie należy do sfery czynności administracyjnych. Jakkolwiek sprzedaż ta regulowana jest szczegółowo przez akty prawa wewnętrznego, wydawane przez umocowane do tego organy (Dyrektor Generalny, Dyrektor Regionalny, Nadleśniczy), to wewnętrzne procedury określające zasady sprzedaży drewna nie mogą jednak być uznane za decyzje administracyjne, mimo iż kształtują również sytuację prawną podmiotów zewnętrznych – nabywców. Tym samym zasady sprzedaży drewna nie podlegają zaskarżeniu do wojewódzkich sądów administracyjnych. Potencjalni nabywcy posiadają możliwość wyłącznie przystąpienia do zakupu drewna na zasadach i według standardów uregulowanych przez Lasy Państwowe.