Nagroda jubileuszowa – czym jest, kiedy przysługuje i co zrobić, gdy nie zostanie przyznana - Kancelaria Zalewski
16300
post-template-default,single,single-post,postid-16300,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Nagroda jubileuszowa – czym jest, kiedy przysługuje i co zrobić, gdy nie zostanie przyznana

Zapytanie od czytelnika:

W strukturach lasów państwowych (z przerwami) pracuję przeszło 35 lat. Wcześniej w Zakładzie Usług Leśnych, obecnie jako podleśniczy. Nie otrzymałem jednak nagrody jubileuszowej. Jakie mogą być tego powody? Czy mogę zwrócić się o wypłatę nagrody i jakie mam możliwości prawne jeśli nie zostanie ona przyznana?


Uzyskanie uprawnienia do nagrody jubileuszowej nabywa się w dniu upływu 35-letniego okresu zatrudnieniu w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Co istotne uprawnienie pracownika do nagrody jubileuszowej nie jest uprawnieniem obligatoryjnym. W przypadku zatrudnienia w Lasach Państwowych wynika z Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PGL LP (w dalszej części artykułu przywoływany jako „Układ”).

Zasady przyznawania nagród jubileuszowych reguluje § 33 oraz 33a Układu. Zgodnie z postanowieniami ustępu pierwszego pracownikowi (…) przysługuje nagroda jubileuszowa za lata pracy przepracowane u pracodawców wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz za inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresów, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Świadczenie jubileuszowe przysługuje za 15, 20, 25, 30, 35 , 40 lat pracy i w kolejnych pięcioletnich okresach pracy. Nagroda przyznawana jest w ustalonym % wymiaru.

Sprawa niewypłacenia dotychczas nagrody jubileuszowej wymaga szczegółowego sprawdzenia akt pracowniczych. Pracownik legitymować się musi nie ogólnym stażem pracy, ale stażem pracy konkretnym – u pracodawców wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Dopiero na wniosek pracownika możliwe jest zaliczenie także okresów pracy na stanowiskach pracy związanych z leśnictwem, ochroną przyrody i ochroną środowiska w: urzędach organów administracji rządowej, jednostkach samorządu terytorialnego, związkach zawodowych działających w leśnictwie, szkołach i szkołach wyższych kształcących w zakresie leśnictwa, parkach narodowych i krajobrazowych, jednostkach naukowych, badawczych i badawczo-rozwojowych działających w zakresie leśnictwa, ochrony przyrody i ochrony środowiska, Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (§ 33 ust. 1a Układu). Tożsamo, ale również wyłącznie na wniosek, do relewantnego okresu zalicza się okres studiów przewidziany programem, niepokrywający się z okresem zatrudnienia (nie więcej niż 5 lat).

Zgodnie z wyrokiem Sądu najwyższego z 21 grudnia 2004 r., wydanym w sprawie I PK 114/04: „jest zasadą, że prawo do nagrody jubileuszowej nabywa pracownik, który w czasie zatrudnienia spełni przesłankę posiadania odpowiedniego stażu pracy”.

W pytaniu Czytelnik wspomina o przerwach w pracy w LP. Warto podkreślić, iż przykładowo do stażu pracy będącego podstawą ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej wliczyć należy również okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie bowiem z brzmieniem art.79 ust.1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na szczegółowych przepisów tej ustawy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Jeżeli w dniu upływu 35-letniego okresu nie pozostawał w zatrudnieniu w Lasach Państwowych, z mocy prawa nagroda jubileuszowa nie przysługuje.

W sprawie nagrody możliwe jest pisemne zwrócenie się do pracodawcy, celem ustalenia zaistniałej sytuacji. Warto wypracować konsensualnie stanowisko, ustalić dokładny okres zatrudnienia w strukturach Lasów Państwowych. Jeśli próby polubownego załatwienia sprawy okazałyby się niewystarczające, pracownikowi służy roszczenie do sądu pracy o nagrodę jubileuszową.


Artykuł ukazał się w miesięczniku „Głos Lasu” 4/2022