Odszkodowanie nie przysługuje [cz. 1] - Kancelaria Zalewski
15935
post-template-default,single,single-post,postid-15935,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Odszkodowanie nie przysługuje [cz. 1]

„Art. 48 Odszkodowanie nie przysługuje:

3) posiadaczom uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na:

– budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub 

– wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom.”

Spotkałem się ostatnio z kierunkiem wykładni, iż to dzierżawcy przysługuje prawo do żądania od posiadacza uprawy wykonania jakichkolwiek prac agrotechnicznych.

Takie rozumowanie jest błędne.

Na poziomie literalnym nie można w/w normy odczytać inaczej, iż obowiązek wypłaty odszkodowania niweczy wyłącznie nie wyrażenie zgody przez posiadacza upraw.

Wyłącznie z tym zaniechaniem ustawodawca powiązał skutek prawny. Jeśli Koło Łowieckie nie zwracało się do rolnika o wyrażenie zgody czy to na budowę czy wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom, trudno dopatrywać się podstaw do niewypłacenia świadczenia rekompensującego szkodę łowiecką.

Przesłanki wymienione w art. 48 Prawa łowieckiego stanowią katalog zamknięty. Nie jest dopuszczalna wykładnia rozszerzająca czy per analogiam, bowiem stanowią wyjątek od zasady odpowiedzialności dzierżawcy/zarządcy obwodu łowieckiego określonej w art. 46 ust. 1 Prawa łowieckiego.

Zwrócić należy uwagę, iż art. 48 ust. 3 był przedmiotem wypowiedzi judykatury. Utracił on moc obowiązującą z dniem 14 maja 2019 r. w zakresie, w jakim przewiduje – jako skutek odmowy zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom – zwolnienie dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego od odpowiedzialności za szkody łowieckie niepozostające w związku przyczynowym z taką odmową zgody (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 maja 2019 r. sygn. akt K 45/16 ). Obowiązek wykazania związku przyczynowego spoczywa na dzierżawcy obwodu łowieckiego zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 6 kodeksu cywilnego.