
27 lut Pierwszeństwo w nabyciu lokalu
Czy osobie bliskiej przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu lokalu, którego jest najemcą i w którym mieszka na zasadach określonych w art. 40a ust. 4 ustawy o lasach?
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 672 z późn. zm.) w swej treści zawiera regulacje dotyczące preferencyjnego nabycia lokalu od Skarbu Państwa przez pracowników i byłych pracowników Lasów Państwowych. Co do zasady pracownicy lub byli pracownicy Lasów Państwowych posiadają pierwszeństwo nabycia lokali, których są najemcami i w których mieszkają, zaś cena podlega obniżeniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie.
Jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o preferencyjne nabycie nieruchomości:
- być najemcą lokalu i zamieszkiwać w nim,
- mieć co najmniej 3 letni okres zatrudnienia w Lasach Państwowych.
Co ważne przywilej ten nie ma zastosowania do byłych pracowników, z którymi stosunek pracy rozwiązany został bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Możliwość preferencyjnego nabycia nieruchomości stosuje się również do osób bliskich pozostałych po pracownikach. Aby powstała możliwość zastosowania ulgi należy w chwili śmierci zamieszkiwać razem z pracownikiem uprawnionym do nabycia nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Co ważne, aby osoba bliska mogła skorzystać z ulgi osoba, po której ulgę uzyskała, w chwili śmierci musi pozostawać aktywnym pracownikiem Lasów Państwowych. Uprawnienie przysługuje osobom bliskim jedynie po aktywnych pracownikach.
Pogląd taki został wyrażony w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 lutego 2015 r., sygn. akt I ACa 859/14, zgodnie z treścią którego: „osobie bliskiej pozostałej po byłympracowniku, po zmianie z dniem 1 stycznia 2006 r. art. 40 ust. 5 ustawy o lasach nie przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu lokalu, którego jest najemcą i w którym mieszka na zasadach określonych w art. 40 a ust. 4 tej ustawy.”
Nowelizacja ustawy o lasach dokonana w styczniu 2006 r. wyłączyła z grona uprawnionych osoby bliskie po byłym pracowniku Lasów Państwowych. W obecnym stanie prawnym osoby bliskie mają możliwość skorzystania z preferencyjnego nabycia lokalu jedynie, jeśli osoba, po której uzyskali uprawnienie w chwili śmierci pozostawała pracownikiem Lasów Państwowych. Możliwość skorzystania z preferencyjnego nabycia nieruchomości uzależnione jest od podziału na uprawnione osoby bliskie po pracownikach i nieuprawnione po byłych pracownikach.
Jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o preferencyjne nabycie nieruchomości- jako osoba bliska:
- pracownik, po którym chcemy skorzystać z uprawnienia musiał sam spełniać warunki do preferencyjnego nabycia lokalu,
- pracownik, po którym chcemy skorzystać z uprawnienia, w chwili śmierci musiał pozostawać czynnym pracownikiem LP,
- w chwili śmierci należy zamieszkiwać razem z pracownikiem uprawnionym do nabycia nieruchomości,
- należy legitymować się statusem osoby bliskiej w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
Kto należy do kręgu uprawnionych tj. „osób bliskich”? Są to wstępni np. babcia/dziadek oraz zstępni np. dzieci/wnuki. Do tego grona zaliczają się również osoby przysposobione przez pracownika.
Wskazując jak wyglądać może ta regulacja w praktyce można posłużyć się przykładem:
- pracownik LP był najemcą lokalu i zamieszkiwał w nim wraz z córką, w roku 2015 przeszedł na emeryturę, zaś w roku 2018 zmarł, dziś córka zastanawia się czy może skorzystać z preferencyjnego nabycia lokalu – czy będzie mogła to zrobić?
odpowiedź: NIE – ponieważ w chwili śmierci uprawniony nie był czynnym pracownikiem LP,
- pracownik LP był najemcą lokalu i zamieszkiwał w nim wraz z córką, aż do śmierci pozostawał czynnym pracownikiem LP, po jego śmierci córka chce skorzystać
z preferencyjnego nabycia lokalu, czy będzie mogła to zrobić?
odpowiedź: TAK – ponieważ spełnia podstawowe przesłanki oraz jest osobą bliską po czynnym pracowniku.