Projekt: Szkody Łowieckie 2020-2030 - Kancelaria Zalewski
15952
post-template-default,single,single-post,postid-15952,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Projekt: Szkody Łowieckie 2020-2030

W ramach projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, korzystając ze współpracy z Fundacją ePaństwo realizowany jest projekt „Szkody łowieckie 2020-2030”.

Założeniem wstępnym jest zbadanie wpływ wprowadzonych zmian legislacyjnych na jakość szacowania i wypłacanych odszkodowań łowieckich.

Badanie zostanie poświęcone funkcjonowaniu ustawy Prawo łowieckie, w szczególności zmian wprowadzonych nowelą z dnia 15 czerwca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1507).

W szczególności badanie wpływu na:

– wysokość wypłacanych odszkodowań,
– zaskarżalność decyzji,
– ilość spraw zakończonych w sposób polubowny,
– koszt jaki ponosi Skarb Państwa w związku z uczestnictwem w procedurze Ośrodków Doradztwa Rolniczego,
– inne, które ujawnią się w trakcie zbierania danych.

W toku badań, zbierane będą dane liczbowe: kwoty, ilość spraw itd. Źródłem danych będą informacje udostępniane przez użytkowników portalu odszkodowania-lowieckie.pl, zakładka „ZGŁOŚĆ SZKODĘ” oraz zapytania o dostęp do informacji publicznej wysyłane do wszystkich podmiotów biorących udział w prowadzonych postępowaniach tj. :

– Zarządy Okręgowe PZŁ,
– Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego,
– Urzędy Marszałkowskie,
– Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych,
– przedstawicielstwa wojewódzkie Izb Rolniczych,
– Wojewódzkie Sądy Administracyjne,
– Sądy Okręgowe.

Cząstkowe wyniki badań będą publikowane na stronie internetowej odszkodowania-lowieckie.pl, przesyłane poprzez newsletter, w mediach społecznościowych:  @SzkodyLowieckie oraz  @OdszkodowaniaLowieckie

Wyniki i spostrzeżenia promowane będą za pomocą #szkodyŁowieckie20-30

Podejmowane działania mają na celu podsumowanie danych i opinii wszystkich podmiotów biorącym udział w postępowaniach inicjowanych i prowadzonych na podstawie ustawy Prawo łowieckie i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. 

Wynikiem badań będzie wydanie i opublikowanie raportu z podsumowaniem obecnego stanu procedur odszkodowawczych oraz zasygnalizowanie potrzebnych zmian. Tytułowy rok 2030 jest docelowym punktem, w którym winno obowiązywać znowelizowane prawo, odzwierciedlające jeszcze lepiej uprawnienia i obowiązki wszystkich stron związanych z wyrządzeniem i kompensatą szkód odzwierzęcych (łowieckich). Wpływ na legislację w zakresie wzorca szacowania i wypłacania odszkodowań łowieckich wywoływany będzie poprzez oficjalną publikację oraz przesłanie wyników badań (zawierających rekomendacje) do Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa oraz departament Prawny Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Przedstawiciele projektu będą brali udział w konsultowaniu projektu ustaw i rozporządzeń wpływających na egzekwowanie obowiązku rekompensowania szkód łowieckich.