Jak połączyć służbę Ojczyźnie z obowiązkami podleśniczego? - Kancelaria Zalewski
16348
post-template-default,single,single-post,postid-16348,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Jak połączyć służbę Ojczyźnie z obowiązkami podleśniczego?

Zastanawiam się nad wstąpieniem do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak połączyć służbę Ojczyźnie z obowiązkami podleśniczego? Jak zaangażowanie w „terytorialsach” wpłynie na mój stosunek pracy?

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny zakładają m.in. nowe zadania i przywileje dla terytorialsów. Przewidziano pogodzenie obowiązków służby z obowiązkami zawodowymi.

Wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej poprzedza pełen cykl szkoleń. Pracodawca udziela wówczas pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres trwania szkolenia, z zachowaniem wszystkich uprawnień, które wynikają ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia. Przy czym okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym także urlop, nagrody jubileuszowe itp.

Przy konstruowaniu zasad funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej założono unikanie nakładania terminów ćwiczeń wojskowych z dniami roboczymi. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej, w czasie pokoju, z założenia nie powinna zakłócać dotychczasowego stosunku pracy. Żołnierze WOT mogą być jednak również wezwani do natychmiastowego stawiennictwa:

  • do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych;
  • celem udziału jednostek wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków;
  • celem uczestnictwa w działaniach antyterrorystycznych i z zakresu ochrony mienia,
  • do udziału w akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu;
  • w celu realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Nadleśnictwo powinno zostać zawiadomione o powołaniu w trybie natychmiastowego stawiennictwa. O powołaniu takim informuje dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz został wezwany, niezwłocznie po jego stawieniu się do służby. Dowódca potwierdza więc stawiennictwo żołnierza w jednostce, uzasadniając tym samym nieobecność żołnierza w miejscu pracy. Jeśli wezwanie jest planowe, żołnierz zobowiązany jest powiadomić swojego pracodawcę o dniach, w których będzie pełnił swoją służbę wojskową, a także o zmianach w harmonogramie.

Ponadto żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową, może zostać skierowany przez dowódcę jednostki wojskowej do odbycia kursów oraz szkoleń. Zarówno podczas służby, jak również podczas szkoleń pracownikowi PGL LP przysługuje bezpłatny urlop, który każdorazowo wlicza się do okresu pracy.

Główmy uprawnieniem żołnierza WOT jest ochrona stosunku pracy. W okresie od dnia doręczenia karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem Nadleśnictwo nie może go zwolnić ani rozwiązać umowy o pracę. Ochrona ta nie przysługuje jednak, jeśli zaistniały podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Zadający pytanie nadleśniczy nabędzie również uprawnienie do dnia wolnego od pracy, jeśli pełnił służbę wojskową nieprzerwanie przez okres minimum 30 dni. Za ten wolny dzień wynagrodzenie nie przysługuje.

Każdemu powołanemu terytorialsowi przysługuje szczególne uprawnienie – tzw. „odprawa” odpowiadająca wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Przyjmuje się, że odprawa powinna wynosić połowę miesięcznej płacy pracownika, czyli wynagrodzenia, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za okres trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia powołania. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Odprawa podlega opodatkowaniu.

Każdy pracownik, powołany do TSW otrzymuje (jednorazowo – przy powołaniu) od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Przyjmuje się, że odprawa w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia powinna wynosić połowę miesięcznej płacy pracownika – Terytorialsa, tzn. wynagrodzenia, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia powołania. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

Odprawa podlega opodatkowaniu.